بررسی نکات مهم و اساسی در طراحی منوبرد رستوران ها و کافه ها

طراحی منوبرد

طراحی منوبرد و توجه به عوامل مهمی که در این زمینه نقش دارند از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. زیرا منوبرد شما نه تنها عامل مهمی است برای برقراری ارتباط میان شما و مشتریانتان، بلکه المان مهمی است که به برند شما یک هویت بصری می بخشد .

با توجه به عواملی از جمله ساختار منوبرد، رنگ ها و عناصر مهم در طراحی آن ، شما می توانید منوبرد خود را به گونه ای طراحی کنید که در عین زیبایی بسیار خوانا و قابل فهم باشد .درست است که امروزه نرم افزارهایی مثل ENPLUG در طراحی منوبردهای دیجیتال قالب های ساده ای برای ویرایش را ارائه می دهند که نیاز چندانی به کارهای طراحی پیچیده ندارند اما با این وجود هنوز هم این نکته بسیار حائز اهمیت است که بدانید در طراحی منوبرد چه عناصری را به کار ببرید تا هر دو عامل مهم زیبایی و خوانا بودن را در منوبرد خود داشته باشید .

در این مقاله می خواهیم نکات مهمی را که توجه به آن ها در طراحی منوبرد ضروری است با شما در میان بگذاریم :

1-استفاده از دسته بندی ، ردیف ها و ستون ها در طراحی منوبرد :

لازم است که محتویات منو در یک ساختار منظم برای مشتریان ارائه شود تا آن ها بتوانند به راحتی آن را درک کنند و تصمیم بگیرند که چه آیتمی را سفارش دهند .انواع آیتم های منوبرد را به چند گروه دسته بندی کنید .برای مثال سالادهای شما باید در یک محدوده قرار گیرند، بنابراین مشتریان می توانند به راحتی تمام آیتم های سالاد شما را به راحتی مشاهده کنند و تصمیم بگیرند که کدارم یک را برگزینند .

هم چنین دسته بندی  آیتم ها در قالب ردیف ها و ستون ها موجب می گردد که مشتری از فاصله دورتر راحت تر بتواند آیتم های منوبرد شما را مشاهده کند .برای مثال در طراحی بسیاری از منوبرد ها مشاهده می گردد که تمام نام ها در یک ستون و تمامی قیمت ها در ستونی دیگر دسته بندی می گردند و ردیف ها جدا کننده عناوین اصلی منوبرد هستند .

طراحی منوبرد

2-وجود یک مرتبه بندی برای سایز متن ها :

عناوین اصلی باید بزرگترین سایز در بین متن های شما را به خود اختصاص دهند . سپس سایزی کوچکتر برای آیتم های هر عنوان و بعد سایز سوم که از هردو سایز قبلی کوچکتر است برای توضیحات، رسپی و قیمت ها .در طراحی منوبرد کوچکترین سایزی که برای متن ها می توان استفاده کرد 20-30 PT  می باشد .هم چنین یک قانون کلی وجود دارد که می گوید به ازای هر 3 متر فاصله میان مشتری و منوبرد باید سایز متن های منوبرد حدودcm  2.5 افزایش بلندتر شود .

3-ایجاد تعادل مناسب میان محتویات در حرکت چشم بیننده تأثیرگزار است :

از اینکه وزن بصری زیادی را در یک سمت منوبرد قرار دهید اجتناب کنید زیرا وزن بصری زیاد در یک سمت از منو برد می تواند شانس مشاهده شدن قسمت های دیگر توسط مشتری را کاهش دهد و موجب این امر شود که مشتری به منوبرد به طور کامل توجه نکند .برقرای تعادل در قرار گرفتن اجزای منوبرد این امکان را فراهم می آورد که چشم مشتری در طول منوبرد حرکت کند و  بتواند با مشاهده تمامی آیتم ها بهترین تصمیم را برای سفارش خود بگیرد .

4-استفاده صحیح از المان عکس در طراحی منوبرد :

هیچ قانونی وجود ندارد که به شما بگوید از چه تعداد عکس در طراحی منوبرد استفاده کنید .با این وجود باید بدانید که استفاده بیش از حد از این عنصر می تواند به طراحی شما صدمه بزند .شما باید در راستای ایجاد تعادل بصری برای چشم مشتری گام بردارید و اطمینان یابید که استفاده از عکس ها به گونه ای نیست که راه رسیدن اطلاعات لازم به چشم مشتری را سد کند .گاهاً دیده می شود که در یک منوبرد عکسی به کار نرفته است اما طراحی آن فوق العاده است .

نکته دومیکه توجه به آن در این خصوص بسیار ضروری است  اهمیت عکاسی غذا در طراحی منوبرد می باشد .عکس های غذا عوامل بسیار مهمی هستند که مشتری را وسوسه می کنند تا شما را انتخاب کند .توجه داشته باشید که برای نمایش آیتم های منوی خود به مشتری حتماً باید از تصاویر حرفه ای و با کیفیتی که واقعی هستند و مخصوص به شما می باشند استفاده کنید . یک مشکل بسیار رایجی که در بسیاری از رستوران ها و کافه ها به چشم می خورد این است که مشتری وقتی غذای سفارشی خود را دریافت می کند می بیند از لحاظ ظاهری با تصویر موجود در منوبرد مغایرت دارد و این موجب نارضایتی وی می گردد . پس بسیار مهم است که عکس های شکا نشان دهنده همان چیزی باشد که به دست مشتری می دهید و در عین حال با کیفیت و به طور حرفه ای گرفته شده باشد تا مشتری با دیدن آن ها شما را انتخاب کند .

5- برند خود را به درستی به تصویر بکشید :

منوبرد شما یک المان بصری است که برند و هویت شما را توسط عناصری مثل متن ها، رنگ هایی که به کار برده اید و تم کلی طراحی ، برای بیننده نقل می کند .پس باید به صورت هوشمندانه برند خود را در آن به نمایش بگذارید تا بتوان گفت که به حق این منوبرد منحصر به شما و نام تجاری شماست .

6-منوی شما به اتاق تنفس نیاز دارد :

بسیار مهم است که در اطراف متون و عکس های فضای خالی وجود داشته باشد .بنابراین منوی شما بیش از حد شلوغ و درهم ریخته نخواهد شد . داشتن فضای منفی  در اطراف عناصر تشکیل دهنده منوبرد موجب می گردد که محتویات شما برای مشتری قابل مشاهده تر باشد .

 

چنانچه علاقه مند هستید می توانید مطلب دیگر ما در خصوص طراحی منوی رستوران ها  را از طریق لینک زیر مطالعه فرمائید :

نکات مهم در طراحی منوی رستوران

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedIn