طرح بازاریابی رستوران 1

طرح بازاریابی رستوران1

طرح بازاریابی رستوران

آخرین خاطره ی شما از کدام رستوران شهر است؟ از آن رستوران چه تصویری در ذهنتان مانده؟ چه خاطره بدی باعث شده که دیگر به آنجا مراجعه نکنید؟ گوشه گوشه ی ذهن ما پر از خاطرات تلخ و شیرینی ست که در رستوران های مختلف سپری کردیم. قرار ملاقات های اول، دیدارهای خانوادگی، گپ زدن با دوستان قدیمی، شام مراسم تولد، دوستی که آخرین بار در فلان رستوران دیدیم و دیگر ندیدیدمش و کلی خاطرات دیگر.

از آنجایی که رستوران ها از مکان هایی هستند که با خاطرات مشتریان درگیر می شوند، فقط غذا خوردن در آن اهمیت ندارد. در حقیقت، رفتن به رستوران بهانه ای برای دور هم بودن است. با این حال، اداره کردن یک رستوران و جذب مشتری برای آن، به راحتی خوردن یک پیتزا نیست!

به خاطر نوسانات شدیدی که در این کسب و کار وجود دارد، بحث مدیریت آن کمی پیچیده و در عین حال جذاب است. مثلا وقتی می گوییم « پرسنل»، «آشپزخانه شلوغ»، « صف مشتریان در حال انتظار»، « جمعه های بسیار شلوغ» این ها عباراتی ست که آخر هفته ی هر رستوران را تعریف میکند. اما بیقه روزها چطور است؟ شنبه ها هم « پرسنل، کاری برای انجام دادن ندارند»، « مواد غذایی باقی مانده باید دور ریخته شوند»، « رستوران خلوت است»، آیا همین وضع برقرار است؟

براساس مطالعات مرکز ملی رستوران های آمریکا، رکود اقتصادی که دو سه سال پیش گریبان اقتصاد جهانی را گرفته بود، موجب شد تا تقاضای مردم برای صرف غذا بیرون از خانه، دچار افت گردد. در همین میان، رستوران داران در طرح بازاریابی رستوران خود به گسترش روش های تازه ای برای جذب مشتریان خود برآمدند. از توسعه غذاهای بین المللی گرفته تا منوهای غذاهای سالم و ترفندهای رستوران ها برای جذب مشتریان.

افزون بر این، با گسترش شدید شبکه های اجتماعی همه تمرکز و تلاش رستوران داران در طرح بازاریابی رستوران به داشتن شبکه ی اجتماعی قوی معطوف بوده که قبل از آن هیچ وقت وجود نداشت. این شبکه ها به مشتریان کمک می کردند تا به سرعت رستوران مورد علاقه خود را بیابند و حتی راجع به آن نظر دهند.

بنا نیست رستوران شما بی نقص باشد و نوشته شدن نواقص شما توسط مشتریان شما اتفاق وحشتناکی نیست. اتفاق وحشتناک، سانسور کردن نظرات مشتریان است. آنها را بخوانید، از خود دفاع کنید و به موقع عذرخواهی کنید. هیچ ایرادی در پی بردن به مشکلات رستورانتان نیست!

عکس از غذاها و خوردنی های خود را فراموش نکنید. توجه داشته باشید که کیفیت عکس ها خوب باشند اما دقیقا همان چیزی را نشان دهید که برای مشتری سرو می کنید. در مشتری توقع بیجا ایجاد نکنید این کار نارضایتی بیشتری را ایجاد می کند.

لطفا برای مطالعه بخش دوم این مقاله اینجا کلیک کنید

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedIn