تفاوت پیتزای ایتالیایی و امریکایی

تفاوت پیتزای ایتالیایی و امریکایی

پیتزا در ایتالیا متولد شد و در امریکا تکامل یافت. تفاوت پیتزای ایتالیایی و امریکایی در ابتدا در ضخامت نان و پوسته آن است، پیتزای ایتالیایی دارای پوسته نازک است و پیتزایی امریکایی پوسته ای ضخیم تر دارد. دیگر تفاوت پیتزای ایتالیایی و امریکایی پدر استفاده در گوشت است، پیتزای ایتالیایی عموماً از سبزیجات گرفته شده اما در امریکا به دلیل علاقه امریکایی ها به گوشت به آن گوشت و سویسس اضافه شد .

انواع مختلف پیتزا :

1-پیتزا ناپلی، وابسته به شهر ناپل
پیتزا ناپلی پیتزای اصلی است. تاریخچه این پیتزا به شهر ناپل ایتالیا در قرن 18 برمی گردد. شهروندان این شهر فقیر تر از دیگر شهرها بودند و اغلب مواد غذایی ارزان تر خریداری می کردند. خوشبختانه برای آنها خرید نان لواش، گوجه فرنگی، پنیر، روغن و سیر مقرون به صرفه و حتی از طریق فروشندگان خیابانی به راحتی قابل دسترس بود .

تغیرات ایجاد شده در پیتزای ناپلی
امروز سه گونه رسمی از پیتزا ناپلی وجود دارد :
پیتزا مارینارا : ویژگی های آن گوجه فرنگی، سیر، پونه، و روغن زیتون اضافی
پیتزا مارگریتا : ویژگی های آن گوجه فرنگی، موتزارلا خرد شده، ریحان، و روغن زیتون اضافی
پیتزا مارگریتا اضافی : ویژگی های آن گوجه فرنگی، موتزارلا از کامپانیا، ریحان، و روغن زیتون اضافی
پر کردن سنتی : از آنجایی که برای شهر ناپل است نازک تر است و طراحی آن بسیار سبک، پیتزا ناپلی انقدر نازک است که آن را با چاقو و چنگال می خورند. در غیر این صورت از اصل آن دور می شود. مواد مورد استفاده برای پر کردن آن موتزارلا تازه، گوجه فرنگی، برگ ریحان، پونه، و روغن زیتون است.
پیشنهادات پخت : بسیاری از مردم به شما خواهد گفت که برای پخت یک پیتزا ناپلی واقعی باید آن را در یک اجاق چوب سوز گذاشت و برای هر 800 گرم 1000 درجه فارنهایت حرارت ایجاد کرد، شبیه به آنچه که در گذشته درست می شد، و زمان پخت آن چیزی حدود 70 تا 90 ثانیه طول می کشد .

تفاوت پیتزای ایتالیایی و امریکایی

2-پیتزا شیکاگو :
پیتزا شیکاکو هم نام خود را از یک شهر گرفت. در دهه 1900 مهاجران ایتالیایی شهر بادخیز در جستوجوی چیزی شبیه پیتزا ناپلی بودند. آیک سِوِل به جای نان نازک چیز دیگری در ذهن داشت. او پیتزا با پوسته ضخیم و مواد تشکیل دهنده ای غیر از آنچه که بود را پیشنهاد داد. او برش های خمیری موتزارلا را روی آن قرار داد و پوشش آن را گوشت، سبزیجات و گوجه های خرد شده قرار داد. این اختراع منجر به ایجاد رستوران های زنجیره ای سِوِل و پیتزای معروف آن شد.
پر کردن سنتی : برخلاف دیگر پیتزاها برای پیتزا شیکاگو دستور العمل دقیقی یافت نشده. بر روی خمیر آن و لایه از سس گوجه فرنگی گوشت گاو، سوسیس، پپرونی، پیاز، قارچ و فلفل سبز قرار می دهند. در برخی مکان ها نهایتا پنیر پارمسان هم به آن اضافه می کنند .
پیشنهادات پخت : برای پخت راحت پیتزا شیکاکو نیاز به ماهی تابه ای با عمق زیاد است تا خمیر و محتویات آن به راحتی در ظرف قرار گیرد. کف ظرف باید آغشته به روغن باشد تا نهایتا نان راحت تر از آن جدا شود. زمان برای پخت این نوع پیتزا 30 الی 35 دقیقه است .

تفاوت پیتزای ایتالیایی و امریکایی

3-پیتزای نیویورکی :
در حالی که پیتزای نیویورکی پیتزای اصلی نیست، اما به محبوب ترین و گسترده ترین انتخاب در ایالات متحده تبدیل شده است. با وجود اینکه حتی تفاوت بسیاری بین پیتزا نیویورکی و پیتزا ناپلی وجود دارد. تفاوت آنها ایستادگی در خمیر آن است. اما نکته مهم در آن این است که دراین نوع از همان خمیر ناپلی اما با ضخامت بیشتر استفاده می شود که این به خوردن آسان تر آن کمک می کند و به سرعت زندگی شهروندان در نیویورک کمک می کند.
پر کردن سنتی : بر خلاف پیتزای ناپلی خمیر ضخیم تری دارد و برای پر کردن آن از پپرونی و سوسیس، قارچ و ماهی آنچوی استفاده می شود. و برای چاشنی آن هم از پونه، تکه های فلفل قرمز، پنیر پارمسان و پودر سیر اضافه می شود.
پیشنهادات پخت : درست مثل پیتزا ناپلی در اجاق های چوب سوز یا ذغال سنگ پخته می شود، البته امروزه برای پخت از فر های گازی استفاده می کنند که نتیجه آن همان اندازه خوشمزه، دلچسب و ترد است .

تفاوت پیتزای ایتالیایی و امریکایی

4-پیتزا سیسیلی :

پیتزا سیسیلی بسیار نزدیک به پیتزا شیکاگو به نظر می رسد. اما تفاوت آنها در این است که بر روی پوسته ضخیم پیتزا سیسیلی پیاز، سبزی و ماهی آنچوی به مقدار زیاد اضافه می شود. این پیتزا در تعطیلاتی مانند کریسمس و شب سال نو در سیسیل طرفدار بسیاری دارد، و در امریکا هم در تمام طول سال با سس گوجه فرنگی و پنیر موتزارلا استفاده می شود .

پر کردن سنتی : همان طور که در بالا ذکر شد پر کردن پیتزا سیسیلی چیز عجیبی نیست، و هر آنچه که مهمانان علاقه داشته باشند می توان به آن اضافه کرد.
پیشنهادات پخت : برای داشتن عطر و طعم بهتر ظرف آن آغشته به روغن زیتون باشد. دمای فر در زمان پخت آن تاثیرگذار است. مثلا اگر دمای فر 425 درجه فارنهایت باشد 15 دقیقه برای پخت زمان لازم است .

تفاوت پیتزای ایتالیایی و امریکایی

5-پیتزای یونانی :

علی رغم نام آن این نوع پیتزا هیچ ربطی به یونان ندارد و توسط یونانی هایی که به امریکا آمده بودند و با پیتزای ایتالیایی آشنا شدند ساخته شد .
پر کردن سنتی : در خارج از یونان این پیتزا با موتزارلا و پنیر چدار و طبق سلیقه های مختلف با هر آن چیزی که دلخواهشان است پر می شود. و در داخل یونان برای ادای احترام به آن کشور از پنیر فتا، زیتون سیاه، و پیاز قرمز نیز استفاده می شود .
پیشنهادات پخت : برای پف کردن این نوع پیتزا آن را در ظرفی آغشته به روغن بسیار پخته می شود .

تفاوت پیتزای ایتالیایی و امریکایی

6-پیتزا کالیفرنیا :

پیتزا کالیفرنیا یا پیتزای لذیذ، این پیتزا در اواخی سال 1970 توسط سرآشپز لادو در یک رستوران کلاسیک ایتالیایی مورد آزمایش قرار گرفت. او با خلاقیت خود خردل، پنیر ریکوتا، مغز، و فلفل قرمز را به آن اضافه کرد. این خلاقیت مورد توجه رییس رستوران قرار گرفت و بعد از آن سرآشپز لادو چیزی نزدیک به 250 نوع پیتزا را به منوی رستوران اضافه کرد.
پر کردن سنتی : هیچ شیوه خاصی برای این مدل پیتزا وجود ندارد و شما با توجه به خلاقیت خود می توانید به هر ترکیبی که دوست دارید در پیتزا کالیفرنیا دست پیدا کنید.
پیشنهادات پخت : پخت پیتزا کالیفرنیا به انتخاب شما و به استفاده از پوسته ضخیم یا نازک آن بستگی دارد.

تفاوت پیتزای ایتالیایی و امریکایی

7-پوسته گوجه فرنگی :

با اقتباس از پیتزا سیسیلی و ایتالیایی بر روی یک پوسته ضخیم گوجه فرنگی چیده می شود و بر روی آن سس گوجه فرنگی تند یا شیرین ریخته می شود.
پر کردن سنتی : این نوع پیتزا به صورت سنتی دارای یک ترکیب ساده ای است از پوشش گوجه فرنگی بر روی نان به علاوه سس و گاه به گاه پنیر پارمسان بر روی آن پخته می شود. با این حال پخت این نوع پیتزا با گوشت گاو، سوسیس، و برش موتزارلا نیز انجام شده.
پیشنهادات پخت : برای آنکه از خشک شدن پوسته آن جلوگیری شود باید به روی آن سس گوجه فرنگی و آب ریخته شود و به مدت 15 دقیقه در دمای 550 درجه فارنهایت قرار بگیرد.

تفاوت پیتزای ایتالیایی و امریکایی

چنانچه مایل هستید می توانید مطلب دیگر استودیو اناردر رابطه با نکات عکاسی غذا را توسط لینک زیر مطالعه فرمائید .

هشت نکته مهم برای عکاسی غذا

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedIn