اهمیت نقشه کسب و کار (Business plan)

Business plan

نقشه ی کسب و کار (business plan) یک ابزار حیاتی است، نه فقط برای افزایش سرمایه گذاری، بلکه همچنین برای نظم بخشیدن و تعریف اهداف و مقاصد، و ارتباط دادن آنها با کارکنان، شریک های کاری و مشتریان. در زیر بخش های اساسی یک بیزنس پلن یا نقشه ی کسب و کار آمده است:

یک خلاصه ی کارآمد: چکیده ی مطالب بیزنس پلن در ابتدای آن می آید ولی همیشه باید پس از نوشتن خود بیزنس پلن تهیه شود. به این ترتیب تمامی نکات و ایده ها و اهداف کسب و کار شما را در خود خلاصه و جمع می کند که به راحتی هم قابل درک و دریافت است.

اهداف و چشم اندازها: این بخش به سرمایه دار و هرکس بیزنس پلن شما را می خواند کمک می کند تا بفهمد شما به دنبال چه هستید و در چه زمینه هایی قصد رشد دارید و یا به چه سمتی پیش می روید.

بازار کار و گستره ی رقابتی: این بخش بازاری که شما در آن قصد فعالیت دارید را تعریف می کند. این بازار چقدر بزرگ است؟ میزان رشدش چقدر است و استدلال شما برای سرمایه گذاری در این بخش چیست و چقدر قانع کننده است؟ همچنین شما باید مشخص کنید که رقیب های این مارکت چه کسانی هستند، آیا رو به رشد هستند؟ جایگاه آنها در بازار کجاست؟ و شما چه کار متفاوتی نسبت به دیگران قرار است که انجام دهید.

راه کارهای اجرایی: این بخش، پرجزییات ترین قسمت یک بیزنس پلن (Business plan) است، تعریف کردن کارهای مشخصی که بیزنس شما باید انجام دهد تا به فرصت هایی که از قبل در نظر گرفته اید دست یابد. ایده آل این است که کارهایی که شما تا سه سال آینده باید انجام دهید را شامل شود، بر اساس تقسیم بندی فصلی، و باید همه چیز را در بر بگیرد از نحوه ی عملکرد بیزنس شما در بازار و چگونگی افرادی که استخدام می کنید، تا فضایی که احتیاج دارید و تجربه ای که در بیرون به آن نیازمندید برای بازاریابی و ارتباطات.

امور مالی: نقشه ی راه کسب و کار نشان می دهد که شما چگونه و در چه مسیری قرار است حرکت و رشد کنید و معیار این رشد بر اساس سود و درآمد شما سنجیده می شود که خود مشخص می کند که به چه میزان سرمایه گزاری نیاز دارید. محدوده ی درآمد بر رشد کسب و کار شما و چگونگی آن تاثیر مستقیم دارد از طریق فروش و دیگر درآمدها. سطح نقدینه گی میزان دارایی شرکت شما را در نقاط اوج و فرود ماهیانه نشان می دهد. همچنین مشخص می کند شما در چه زمینه هایی احتیاج به سرمایه گذاری بیشتر دارید.

در مطلبی دیگر جزئیات نحوه نگارش یک بیزینس پلن موفق برای راه اندازی کسب و کار رستوران را با شما به اشتراک گذاشته ایم .

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedIn