عوامل مهم و ضروری برای راه اندازی یک رستوران موفق

راه اندازی رستوران

عوامل مهم برای راه اندازی یک رستوران موفق :

این مقاله یک راهنمای خوب و جامع در زمینه راه اندازی رستوران است که به شما کمک می کند در برنامه ریزی، استارت رستوران و رشد آن به طور موفق عمل کنید .

راه اندازی یک رستوران بسیار هیجان انگیز به نظر می رسد اما باید بدانید که این کار نیاز به صرف وقت بسیار زیادی دارد و جزو کسب و کارهای دشوار برای موفقیت محسوب می گردد .آمار و ارقام نشان می دهد که حدود 60% از رستوران ها در سال اول با شکست مواجه می گردند .

هدف ما از عنوان این موضوع این نیست که اشتیاق شما را نسبت به راه اندازی کسب و کار رستوران کاهش دهیم، بلکه در نظر داریم این نکته مهم را یادآور شویم که راه اندازی یک رستوران موفق مستلزم صرف مقدار زیادی زمان، انرژی و پول می باشد .

چرا بسیاری از رستوران ها با شکست مواجه می گردند ؟

بزرگترین علت مواجه شدن با شکست در این زمینه عدم برنامه ریزی صحیح است . شما باید قبل از اقدام به راه اندازی رستوران زمان زیادی را بر روی تمامی جزئیات ، کسب اطلاعات کافی و برنامه ریزی صحیح صرف نمایید .مرحله برنامه ریزی بسیار مهم است و عامل بزرگی است که می تواند بر موفقیت و یا عدم موفقیت شما در راه اندازی رستوران تأثیر بگذارد .

در ادامه تمامی عوامل مهم و ضروری برای راه اندازی یک رستوران موفق را با شما در میان می گذاریم و به بررسی هر یک از این عوامل می پردازیم :

1-داشتن یک طرح کسب و کار (Business plan) صحیح :

شما باید یک طرح کسب و کار شفاف و صحیح داشته باشید که تمامی مراحل کار و جزئیات را به طور دقیق در بر می گیرد. طراحی یک Business plan  مناسب نیاز به صرف زمان بسیار زیادی دارد . تمامی عوامل باید به طور دقیق مورد مطالعه و بررسی قرار گیرد تا یک طرح کسب و کار شفاف و کارآمد را حاصل شود .شما باید یک چشم انداز دقیق از تمامی مراحل ، هزینه ها، و روند پیش رو را در طرح کسب و کار خود داشته باشید .از جمله این عوامل می توان به موارد ذیل اشاره کرد :

-تعیین یک concept  کلی برای فضای رستوران

-شناسایی و مشخص کردن مشتریان هدف

-روند واضح و واقع گرایانه از شرایط مالی، هزینه ها و سرمایه در دسترس

-سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی و بودجه لازم برای تأمین نیازهای پیش رو

-برنامه های تبلیغات و بازاریابی

-برنامه ریزی صحیح برای استخدام نیروی انسانی

-برنامه ریزی دقیق برای تأمین مواد اولیه

-مسائل مربوط به جواز کسب و پروانه های بهداشت

هر کدام از از این موارد نیازمند صرف زمان کافی ، مطالعه و برنامه ریزی دقیق می باشند .

راه اندازی رستوران

2-انتخاب مکان مناسب برای راه اندازی رستوران :

انتخاب مکان مناسب اساسی ترین رکن در راه اندازی یک رستوران است . شما ممکن است بهترین سرآشپز را داشته باشید و در ارائه سرویس به مشتریان عالی باشید اما اگر مکان رستوران خود را به درستی انتخاب نکنید با شکست مواجه خواهید شد .انتخاب مکان مناسب برای راه اندازی رستوران امری است که نیاز به صرف زمان و انرژی زیادی دارد . عوامل بسیار مهمی در این زمینه نقش دارند که در مقاله ای جداگانه به طور مفصل به بررسی هریک از این عوامل پرداخته ایم .

3-برآورد صحیحی از هزینه ها و سرمایه مورد نیاز :

برآورد صحیح و واقع گرایانه از سرمایه مورد نیاز جهت راه اندازی رستوران و تأمین هزینه های پیش رو، یک عامل بسیار مهم و اساسی در موفقیت کسب و کار شماست .

تمامی هزینه های ثابت اعم از اجاره، بیمه ،مجوز ، نیروی انسانی و تمامی هزینه های متغیر مثل آب، برق ،مواد غذایی و … باید به طور دقیق تخمین زده شوند و به طور واقع بینانه با سرمایه شما سنجیده شوند .

در مطلب دیگری منحصراً به چگونگی برآورد دقیق از هزینه ها و سرمایه مورد نیاز پرداخته ایم که می توانید در لینک زیر آن را مطالعه فرمائید .

هزینه های راه اندازی یک رستوران

4-نقش مهم تبلیغات :

نقش تبلیغات را جدی بگیرید . ممکن است شما بهترین آشپزها و خدمات را داشته باشید اما کسی شما را نشناسد .دنیای امروز دنیای رقابت است . اگر به بخش رستوران و رستوران داری نگاهی کنید می بینید که همه روزه بر تعداد آن ها اضافه می گردد و بسیاری از رستوران ها هم در حال راه اندازی شعبه های دیگر هستند . شما باید در این بازار داغ به خوبی دیده شوید و صدای خود را به گوش مخاطبانتان برسانید . زمانی که شخصی اسم شما را می شنود و می خواهد اطلاعت بیشتری در مورد شما کسب کند آیا فضایی را ایجاد کرده اید که وقتی اسمتان را سرچ می کند بتواند به خوبی شما را ببنید؟ آیا شما یک وب سایت خوب دارید که تمامی المان های لازم در آن به کار برده شده باشد ؟ آیا عکس های غذای شما با کیفیت و زیبا هستند و می توانند به درستی آنچه را که به مشتری ارائه می دهید برای وی به تصویر بکشند؟

حضور شما در صفحات اجتماعی چگونه است؟ صفحاتی مثل  اینستاگرام که در آن ها بستر فوق العاده ای برای دیده شدن شما وجود دارد. این ها مثال هایی از اهمیت نقش تبلیغات در موفقیت رستوران ها می باشد . تمامی این موارد باید به طور آگاهانه و توسط یک تیم حرفه ای که در این زمینه تجربه و تخصص کافی را دارد صورت بگیرد . زمان کافی را صرف کنید تا بهترین گزینه را پیدا کرده و تبلغات خود را به دست آن ها بسپارید .

5-هرگز ارزان نباشید :

اولین و مهم ترین رکن موفقیت کسب و کار شما احترام به جایگاه مشتری است .بهترین ها را به کار بگیرید تا بهترین را ارائه دهید . استفاده از ارزان ترین ها شاید در نگاه اول اقتصادی به نظر برسد اما در بلند مدت خواهید دید که اشتباه است .

هدف ما این نیست که بگوییم همیشه گران ترین ها بهترین اند . اصلاً. اما این نکته بسیار مهم است که کیفیت برای شما اولویت اصلی باشد . تمامی جزئیات و المان ها باید به گونه ای باشد که بهترین حس را به مشتری شما انتقال دهد . از تجهیزات آشپزخانه گرفته تا صندلی و یا مبلی که مشتری روی آن می نشیند و حتی ظرف های غذا . ارائه ی سطح بالایی از زیباترین ها و با کیفیت ترین ها.

6- انتخاب یک سرآشپز با تجربه و حرفه ای :

داشتن یک سرآشپز با تجربه و حرفه ای بسیار عامل بسیار مهمی برای موفقیت است . اگر تمامی موارد گفته شده به بهترین شکل صورت پذیرد اما غذایی که به مشتری می دهید رضایت بخش نباشد شما با شکست مواجه خواهید شد .تمامی تلاش های شما در جهت رضایت مشتری و دیدار مجدد وی است . مهم ترین موضوع برای یک مشتری صرف یک غذای با کیفیت و رضایت بخش و در عین حال زیباست . سرمایه گذاری برای داشتن یک سرآشپز با مهارت امری بسیار مهم است که باید با دقت کافی صورت پذیرد .آیا غذایی که به مشتری خود می دهید وی را هیجان زده می کند ؟

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedIn