نقش هنر در تکامل شخصیت انسان

نقش هنر

هنر مجموعه ای است از خلاقیت ، زیبایی ، بصیرت و ادراک .هنرمندان دنیای عاطفی خود را توسط هنر بیان می کنند و به مخاطبان خود اجازه می دهند که از این دنیا عبور کنند . فرد هنرمند جلوه ای از دنیای خود و عناصر آن را توسط هنر به نمایش می گذارد و عواطف مخاطبان خود و حواس آن ها را درگیر می کند .

در این نوشته می خواهیم به بررسی نقش هنر در تکامل شخصیت افراد بپردازیم :

هنر یک فرصت برای توسعه مهارت های فردی است .

تحقیقات نشان می دهند که فعالیت های هنری به توسعه ظرفیت مغز انسان کمک می کنند . هنر حواس انسان از جمله حس بینایی، شنوایی و … را درگیر می کند و به توسعه مهارت های شناختی ، عاطفی و اجتماعی کمک می کند . رشد قدرت تفکر، ایجاد اعتماد به نفس و قدرت خلاقیت از تاثیرات مهم هنر بر شخصیت افراد می باشد .

 1- توسعه قدرت خلاقیت :

خلاقیت یعنی بیان ایده شخصی ، تجربه کردن چیزهای جدید و آزمایش کردن توسط ایجاد تغییر در مواد .هنر به افراد  کمک می کند که با آزمایش چیزهای جدید و زمان گذاشتن بر روی خلق آثار تازه قدرت خلاقیت خود را تقویت کنند .

2-توسعه مهارت های شناختی و یافتن راه حل مناسب برای حل مسائل :

استفاده از قدرت تفکر و تلاش برای خلق آثار جدید موجب می گردد که مهارت های شناختی شخص هنرمند توسعه پیدا کند و درک روابط علت و معلولی برای وی ساده تر گردد و در نتیجه بتواند راه حل های مناسب برای حل مسائل را تشخیص دهد .

3- هنر فرصتی است برای بیان خود :

هنر به هنرمند فرصت می دهد تا بتواند عواطف و احساسات خود را نسبت به مسائل و دنیای پیرامون خود بیان کند  و بدون هیچ کلامی مخاطبان خود را تحت تاثیر قرار دهد .

4- ایجاد آرامش فکری و کاهش استرس :

همه افراد در زندگی نگرانی هایی دارند که با فکر کردن به آن ها دچار اضطراب می گردند .

دنیای هنر فرصتی است که می تواند افراد را از نگرانی ها  دور نگه دارد و آن ها را مشغول خلق یک اثر جدید کند. مشغولیتی دلچسب که نتیجه ای رضایت بخش به همراه دارد . در روند آفرینش هنر جسم، ذهن و روح، انرژی تازه ای دریافت می کند که موجب افزایش هماهنگی و یکپارچگی درون انسان می شود .

5-افزایش عزت نفس و حس موفقیت :

خلق زیبایی و ایجاد چیزی که شما به آن موجودیت بخشیده اید حس فوق العاده ایست .آثار هنری با روح انسان ها ارتباط برقرار می کند و تحسین مخاطبان موجب احساس عزت نفس می گردد و حس موفقیت در انگیزه و مثبت اندیشی تاثیر بسزایی دارد.

6-تغییر دید و نگرش انسان :

همانطور که گفته شد هنر تاثیر مستقیمی بر توسعه قدرت تفکر و خلاقیت انسان دارد . نقش هنر در این زمینه این است که قدرت تفکر انسان هنرمند و ذهن قدرتمند وی که همواره در تکاپوی یافتن چیزهای جدید و آفرینش زیبایی هاست موجب می گردد دید انسان به زندگی توسعه یابد ، به مساول با وسعت دید بیشتری بنگرد و همواره جزئیات را بهتر ببیند .

7-رشد و تکامل شخصیت انسان :

انسان هنرمند همواره در تکاپوی خلق آثار جدید است . تمامی هنرها از جمله نقاشی ، سفال گری ، مجسمه سازی ، عکاسی و … موجب می گردد که قدرت فکر و حواس  شخص هنرمند درگیر شوند و در نتیجه همواره به جستجوی زیبایی ها بپردازد . وی همواره می بیند ، می شنود ، تجربه می کند و یاد می گیرد و هر روز نسبت به روز قبل به بلوغ فکری بیشتری می رسد .

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedIn