معرفی نژادهای اصیل سگ

نژادهای اصیل سگ

بررسی و معرفی گونه های مختلف نژادهای سگ

بیگل (Beagle)

نژاد بیگل یکی از گونه های مختلف نژادهای سگ می باشد .وی بسیار شیرین و پرانرژی است . این نژاد در ابعاد جمع و جور با چشمهایی به رنگ قهوه ای و مشکی با پوشش بدنی کوتاه دیده میشود . نگهداری آن آسان بوده و در آپارتمان هم میتوان وی را نگه داشت  به این شرط که در روز زمانی را به بیرون ار خانه برای وی اختصاص دهید .
مشخصه بارز نژاد بیگل علاقه به بوها و عطرهاست . وی تا جایی بوها را دنبال می کند که به منشا آن برسد . این ویژگی میتواند وی را به خیابان و دور از خانه بکشاند، به همین دلیل باید فضایی که در آن قرار میگیرد امن باشد ، در بیرون از خانه قلاده داشته باشد و اگر به حیاط میرود حتما حیاط حفاظ داشته باشد .
از این خصلت وی در فرودگاه های ایالات متحده برای تجسس و تشخیص بو ، شناسایی مواد مخدر و مواد غذایی غیرقانونی استفاده میشود و حس دوستی و ملایمت وی موجب میگردد که مسافران از این کارعصبی نشوند .
بیگل ها علاقه بسیاری به خوردن غذا دارند و در پیدا کردن غذا بسیار مصمم هستند .ظرف های آشغال یا هرچیزی که بوی خوراکی بدهد باید از دسترس وی دور نگه داشته شود .
بیگل ها برای خانه هایی که فرزند دارند بسیار مناسب هستند .در کل  نژاد بیگل برای خانه هایی با انرژی و فعالیت زیاد مناسب است زیرا اگر در روز زمانی را برای فعالیت به وی اختصاص ندهید خسته و بی حوصله می شود . این نژاد حتماً باید در خانه و کنار اعضای خانواده نگهداری شود و به هیچ وجه نمیتوان آن را در حیاط نگهداری کرد .
این نژاد در دو اندازه دیده میشود .نوع کوچک آن ها قدی کوتاه تر از 33 سانتیمتر و وزنی بین 10 تا 13 کیلوگرم و نوع بزرگتر آن ها قدی بین 33 تا 45 سانتیمتر و وزنی تا 15 کیلوگرم دارند .
نژادهای اصیل سگ

پودل (POODLE)

منشا این نژاد کشورآلمان است .
پودل ها در. سه اندازه هستند : پودل استاندارد ، پودل مینیاتوری وپودل عروسکی .
پودل استاندارد حدود 38 سانتیمتر قد و وزنی بین 20 تا 30 کیلوگرم دارد  .پودل مینیاتوری قدی بین 22 تا 25 سانتیمتر و وزنی بین 5 تا 9 کیلوگرم و پودل عروسکی کمتر از 25 سانتیمتر و وزنی از 2 تا 3 کیلوگرم دارد .
پودل یکی از نژادهای سگ است که بسیار پرانرژی و فعال است و در یادگیری هوش بسیار زیادی دارد .این نژاد همراه با سر و صداست و در خریدن آن باید آسایش همسایگان را در نظر گرفت . موهای وی به صورت دو لایه است . موهای وی نیاز دارد هر 4 تا 6 هفته یکبار اصلاح شود تا از گره خوردگی آن ها و یا ایجاد عفونت های پوستی جلوگیری شود .
پوشش آن ها معمولا به رنگ های سیاه ، سفید ، قهوه ای ، کرم و یا خاکستری می باشد .
آن ها در چابکی و اطاعت از نژادهای برتر هستند و در توجه و یادگیری رشد می کنند .
 پودل ها همانند نژاد بیگل بسیار فعال هستند و نیاز به فعالیت و ورزش دارند ، در غیر این صورت بی حوصله می شوند . بهترین بازی برای آن ها دویدن به دنبال توپ است و برای خانه هایی که بچه دارند انتخاب مناسبی است .
طول عمر این نژاد بین 12 تا 14 سال است .
پودل از نژادهای سگ

باکسر (BOXER)

 از دیگر نژادهای اصیل سگ باکسرها هستند . آنها یک نژاد بزرگ ، عضلانی با سری مربعی شکل می باشند که در نگاه اول تحمیل گر به نظر می رسند اما اگر به چشمهای وی بنگرید شیطنت و لذت زندگی از آن منعکس می شود .این نژاد از آلمان سرچشمه گرفته است .
باکسر ها را باید به عنوان یکی از با هوش ترین گونه نژادهای سگ دانست ، بی باک و در عین حال بسیار مهربان است .او به افراد خانواده اش بسیار وفادار بوده و علاقه بسیاری به بازی با آن ها دارد .
با توجه به حداقل نیازهای نظافتی ، صبر و شکیبایی زیاد و ملایمت با کودکان ، باکسرها مصاحبان خوبی برای بسیاری از خانواده ها هستند . اما نباید فراموش کنید که آن ها به ورزش های ذهنی و فیزیکی روزانه نیاز دارند .اگر روزانه آن ها را برای دویدن یا راه رفتن به بیرون از خانه ببرید آن ها حتی می توانند با محیط آپارتمان خود را وفق دهند .
شهرت این نژاد به عشق و وفاداری بسیار وی به افرادی است که با آن ها زندگی می کند .
در برخورد به غریبه ها در ابتدا بی اعتماد هستند اما تا زمانی که نسبت به افراد خانواده اش خطری را حس نکند از وی رفتار تهاجمی نمی بینید .
در قیاس با دیگر نژادهای سگ ،باکسرها بسیار شاد و پرانرژی هستند و هنگامی که هیجان زده می شوند حرکتی رقص مانند و صدایی به صورت “وو-وو”  دارند .
از این نژاد در ارتش و پلیس به دلیل قدرت و شجاعت بالای وی استفاده وسیع می شود و در جستجو و نجات بسیار مفید است .
باکسرها نباید ساعات طولانی بیرون از خانه بمانند و از گرما و سرمای زیاد رنج میبرند . پوشش کوتاه آن ها توانایی گرم کردن آن ها در هوای سرد بیرون را ندارد و در هوای گرم هم بسیار مستعد گرمازدگی است .
قد آن ها از 55 تا 63 سانتیمتر بوده و وزنی بین 28 تا 31 کیلوگرم دارند .
نژادهای سگ

یورکشایر تریر (Yorkshire trier)

یورک شایر که نام مستعار وی یورکی میباشد نژادی است با موهای بلند ، زیبا و ابریشمی . گوش های وی به شکل V بوده و حالت افراشته دارند .
این نژاد بسیار مهربان است . خصوصا با افرادی که با آن ها زندگی می کند اما نسبت به غریبه ها سوء ظن دارد و ممکن است با صداهای عجیب با آن ها برخورد کند .با در نظر گرفتن همسایگان شما باید به وی آموزش دهید که در چه مواقعی سر و صدا نکند .
موضوع مهم دیگری که باید به آن اشاره شود این است که وی میتواند در برخورد با سایر سگ ها حالت تهاجمی داشته باشد و باید مراقب این موضوع باشید .
وی میتواند با سایر سگ ها و گربه ها زندگی کند به این شرط که از ابتدا با آن ها بزرگ شود . اکر یک حیوان جدید را به خانه بیاورید و قصد نگهداری وی را داشته باشید یورکی به دلیل حساسیتی که روی صاحبانش دارد ممکن است با وی به مبارزه بپردازد و تا حد مرگ به این مبارزه ادامه دهد . وی بسیار حساس بوده و خیلی سریع حس شما را می گیرد .
برای زندگی با بچه های کوچک مناسب نیست و برای خانه هایی توصیه می شود که فرزندانشان بزرگتر هستند و درک می کنند که با وی چگونه رفتار کنند . از دسته سگ هایی است که آموزش وی در خانه کمی مشکل است .
هم چنین یورک شایرها سیستم گوارشی حساسی دارند و مستعد ابتلا به بیماری های گوارشی هستند .
این نزاد به حفظ دندان های شیری خود تمایل دارد و باید دندان هایش چک شوند تا اگر دندان های جدید سعی دارند بیرون بیایند و دندان های قبلی مانع آن ها هستند جراحی شوند .
قد آن ها بین 20 تا 22 سانتیمتر و وزنشان حدود 3 کیلوگرم است .
نژادهای سگ، یورکی

بولداگ(BULLDOG)

نژاد بولداگ از انگلستان سرچشمه گرفته است .یک نژاد سایز متوسط با بدنی قطور که انگار به سمت پایین پرتاب شده است . سینه وی بسیار محکم ،پهن و عضلانی است، گونه های گسترده ای دارد که تا چشم ها کشیده و پوست روی پیشانی وی با چین و چروک پوشیده شده است .
فک بزرگ و قوی دارد و دندان های پایین از دندان های بالا جلوتر است .چشم های گرد و تیره ، گوش های نازک و پهن و دم کوتاه از سایر خصوصیات وی است .
از نظر شخصیتی یکی از با محبت ترین نژادهای سگ است . روحیه شجاعی دارد و بسیار مصمم می باشد اما به دنبال مبارزه نیست .وی بسیار علاقه دارد که مورد توجه قرار گیرد و هیچ چیز به اندازه اینکه صاحبانش با چشمانی پر از عشق وی را بنگرند خوشحالش نمی کند وهنگامی که در خواب آرام به سر می برد خر وپف می کند .
متأسفانه به دلیل شکل ظاهری بسر و بدن این نژاد مستعد مشکلاتی چون مشکلات تنفسی و عضلانی می باشد .
ورزش منظم و روزانه برای وی بسیار مهم است و اگر در انجام آن کوتاهی شود خیلی سریع اضافه وزن پیدا می کند .
در میان نژادهای سگ ها نژاد بولداگ بسیار محبوب است اما این بدان معنا نیست که برای همه مناسب است . وزن سنگین وی موجب می شود که بلند کردنش مشکل باشد . هم چنین در داخل خانه تمایل دارد غیرفعال باشد و تا زمان غذا بخوابد . مشتاق به پیاده روی هر روزه نیست اما ورزش و پیاده روی سلامتی بسیار مهم است .
وی کودکان را دوست دارد اما این بدین معنی نیست که پابه پای آن ها به دنبال توپ بدود و با آن ها بازی کند .
تحمل گرما و رطوبت برایش دشوار است . بنابراین هنگامی که بیرون از خانه میروید رفتار وی را کنترل نمائید . اگر احساس می کنید که مضطرب است به سرعت وی را به داخل خانه انتقال دهید .
بولداگ هم چنین یکی از نژادهای سگ است که به داشتن نفخ معروف است . اگر مرتبأ این موضوع را در وی دیدید حتمأ با دامپزشک خود مشورت کنید.
در میان نژادهای سگ  ها  بواداگ نسبت به غذا بسیار حریص است پس مراقب پرخوری وی باشید . به دلیل سایز بزرگی که دارد زایمان وی با دشواری همراه است .
قد آن ها حدود 43 سانتیمتر و وزنشان از از 22 تا 24 کیلوگرم می باشد . و میانگین طول عمرشان 8 تا 10 سال است .
نژاد پودل از نژادهای اصیل سگ

هاسکی(husky)

هاسکی نگاه چشم نوازی دارد و به دلیل استعدادهای خارق العاده اش همواره نگاه گروه های بسیاری از جمله نویسندگان ، فیلم سازان و هنرمندان را به خود جلب کرده است . سایز وی متوسط بوده و دارای قدرت و روحیه فعال و ورزشکارانه است .
آن ها در ابتدا به عنوان سگ سورتمه توسعه یافتند . توانایی فوق العاده ای در یادگیری دارند . بسیاری افراد عاشق طبیعت وحشی و غرور این نژاد می شوند و زیبایی وی آن ها را ترقیب به خرید این نژاد می کند .غافل از اینکه به درستی از خصوصیات وی اطلاعی ندارند . این نژاد برای همه مناسب نیست و برخی ویژگی های وی دشوار است .
از نقطه نظر ویژگی های مثبت هاسکی ها از برتری های زیادی نسبت به دیگر گونه های نژادهای سگ برخوردار هستند . بسیار باهوش و مستقل می باشد . با همه افراد ملایم و مهربان بوده و نیازی نیست وقت زیادی را صرف توجه به وی نمائید .
هاسکی ها به خوبی با به هر مهمانی حتی غریبه ها خوش آمد می گویند و هرگز مفهوم غریبه را درک نمی کنند . بنابراین اگر به دنبال سگی هستید که روحیه نگهبانی و محافظت داشته باشد اصلا برای شما مناسب نیست. آن ها اغلب صدایی فریادگونه دارند خصوصأاً در مواقعی که صدای آژیر به گوششان برسد . بسیار فعال بوده و نیاز به مکان وسیعی برای زندگی دارند تا بتوانند به راحتی در آن حرکت کنند .
قرار دادن وی در حیاط یه هیچ وجه توصیه نمی شود و خیلی زود حس تنهایی و خستگی به وی دست می دهد . عشق به حفاری و دویدن در وجود وی نهادینه است و به هیچ وجه نمیتوان سعی کرد با آموزش این خصیصه ها را از وی دور کرد .
هاسکی برای زندگی با سایر  نژادهای سگ مناسب است اما نسبت به حیوانات کوچکتر از خود از جمله گربه ممکن است حالت درنده داشته باشد و باید مراقب این موضوع باشید .
طول عمر این نژاد 10 تا 14 سال می باشد. وزن وی بین 20 تا 27 کیلوگرم  و قدش حدود 58 سانتیمتر است .
نژادهای سگ

چاوچاو(chow chow)

چاوچاو نژادی است که منشأ آن کشور چین است و برای شکار  انواع حیوانات از قرقاول گرفته تا گرگ استفاده می شده است .
بسیار باابهت است و در نگاه اول چهره ای عبوس دارد .در فرمانبرداری بسیار خوب است و امروزه یک سگ نگهبان فوق العاده به شمار می آید . زمانی که با عشق و احترام با وی رفتار شود بسیار همراه ، مهربان و دوست داشتنی خواهد بود و تمایل عمیق به بودن کنار صاحبش دارد . نژادی تهاجمی است و برای محافظت از افراد و اموال بسیار عالیست .
سایز وی بسیار بزرگ است و برای سلامتینیاز به ورزش منظم و روزانه دارد . این نژاد بیشتر در ماه های زمستان فعال است و به دلیل پوشش ضخیمی که دارد از تابستان و هوای گرم رنج می برد و کج خلق می شود .
چاو چاو با غریبه ها و سایر حیوانات حالت تهاجمی دارد و نباید بدون قلاده بیرون برده شود . هرگز علاقه ای ندارد که به وی بگویید چکار کند و اگر مجبور به انجام کاری شود ممکن است حالت اجتناب و رفتارهای تلافی جویانه بروز دهد .
آموزش وی نیاز به صبور بودن و ثبات و تکرار دارد .
نسبت به سگ های هم جنسش حالت تهاجم دارد و اگر سگ کوچکتر از خود و یا گربه ببیند ممکن است غریزه شکار در وی بیدار شود .
اگر تمایل دارید که کنار وی حیوان دیگری داشته باشید حتمأ یک حیوان از جنس مخالف و در ابعاد مشابه وی را انتخاب کنید .
برای زندگی با کودکان کوچک اصلا مناسب نیست و اگر قرار است در خانه ای با بچه های بزرگتر زندگی کند حتمأ باید آموزش ببینند  با وی چگونه رفتار کنند . وی حیوانی ناشکیبا و بی حوصله است و در درمان هم صبور نیست .
این حیوان باید خیلی زود در سن کم اجتماعی شود و اگر این موضوع کنترل نشود ممکن است در بزرگسالی حالت پرخاشگونه داشته باشد .
قد این نژاد 48 تا 56 سانتیمتر است و وزنی بین 27 تا 32 کیلوگرم دارد .
نژادهای سگ

سگ اسکیمو(eskimo dog)

اسکیمو یک همدم و مصاحب فوق العاده است . یک سگ کاملا خانگی که در خانه و بین اعضای خانواده رشد می کند و در یادگیری فرمانبرداری خوب است .هوش وی غیرقابل تصور می باشد . وی یک متفکر است و دارای شخصیت مستقل می باشد .در حل مسائل و فعالیت هایی که نیاز به استفاده از ذهن خود دارد بسیار توانمند است.
از نظر ابعاد اسکیمو ها در سه سایز هستند . مدل استاندارد آن ها وزنی بین 9 تا 13 کیلوگرم دارد . مدل مینیاتور 5 تا 9 کیلوگرم و مدل عروسکی 3 تا 5 کیلوگرم است .
وی هم چنین یک سگ نگهبان بسیار عالی است .بسیار پر سر و صداست و رفت و آمد غریبه ها را با پارس اطلاع می دهد . غریزه اول وی مشکوک شدن است .در وظایف نظارتی خود بسیار جدی است با اینکه حالت تهاجمی ندارد .
همانطور که گفته شد اسکیمو یکی از پر سر و صدا ترین نژادهای سگ می باشد ، به گونه ای که بسیاری از صاحبان این نژاد می گویند که سگشان با آن ها حرف می زند .
وی در ارتباط با کودکان ، سایر سگ ها و گربه ها عالیست .اما اگر توجه صاحبش معطوف به حیوان دیگری شود ممکن است کمی حس حسادت در وی ایجاد گردد . بسیار فعال است و شادی بسیاری را برای صاحبش به ارمغان می آورد .
علاقه به جنب و جوش دارد خصوصأ بازی در برف .
نژادهای سگ
به اشتراک بگذاریدShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedIn