چگونه دکور خانه مان را خودمان طراحی کنیم

دکور خانه
راستش هیچ کتاب قانونی درباره دکوراسیون داخلی وجود ندارد. همه ی طراحان داخلی هم از قوانین ثابت و پیچیده ای پیروی نمی کنند. همه چیز به خلاقیت بر می گردد. کافی است وقتی به دکور خانه ی خود فکر می کنید ذهنتان را آزاد بگذارید تا دست به تصمیم های جدید بزند. ما در این یاداشت به چند نکته ی پایه ای در طراحی اشاره می کنیم که هرکسی با رعایت آنها می تواند دکور خانه اش را طراحی کند.
۱. رنگ آمیزی را بگذارید برای آخر.
خیلی ها حتی قبل از اینکه وارد خانه جدیدشان بشوند رنگ دیوارها را انتخاب می کنند و ترجیح می دهند قبل از اسباب کشی خانه رنگ شده باشد. درحالی که رنگ خیلی نسبی است. الان رنگ ها با تونالیته و واریاسیون های بسیار زیادی وجود دارند که در هر خانه می توانند متفاوت به نظر برسند و این بستگی به نور و طراحی خانه جدیدتان دارد. پس رنگ را در آخر انتخاب کنید.
۲. برای مبلمانتان فضای تنفس بگذارید.
به جای اینکه اتاق را با انواع مبلمان و صندلی و میز پر کنید بودجه تان را برای وسایل کمتر ولی بهتر خرج کنید. همیشه از ایجاد فضای شلوغ پرهیز کنید.
۳. آثار هنری را در ارتفاع مناسب آویزان کنید.
گالری ها و موزه ها معمولا تابلوها و آثار هنری را به گونه ای روی دیوار آویزان می کنند که تا زمین حدود شصت سانتیمتر فاصله داشته باشد. شما هم از همین روش استفاده کنید. گاهی بسته به ابعاد تابلو باید آن را بالاتر یا پایین تر نسب کنید اما همیشه به یاد داشته باشید که تابلو را متناسب با ابعاد انسان جاگذاری کنید نه ابعاد ساختمان. درضمن ابعاد مناسب یک تابلو برای هر دیوار متفاوت است.
۴. چگونه جای مبل را با فرشتان تنظیم کنید
شما به سه روش می توانید این کار را انجام دهید:
-همه ی مبل روی فرش قرار گیرد. اگر فرشتان بزرگ است همه ی پایه های مبلمانتان را روی فرش قرار دهید. این گونه باعث می شوید چیدمانتان لوکس تر به نظر برسد. فقط باید مطمین شوید که مبل ها با لبه های فرش حداقل بیست سانتیمتر فاصله داشته باشند.
-همه ی مبل خارج از فرش قرار گیرد. اگر فضایتان کوچک است تمام پایه های مبل را روی فرش قرار دهید. این گونه یک چیدمان تمیز و مرتب دارید. ولی بین فرش و پایه ها نباید فاصله بیفتد. زمانی هم که یک فرش خوش نقش و نگار دارید این روش برایتان جواب می دهد.
-فقط پایه های جلویی مبل روی فرش قرار گیرد. این گونه نظم بیشتری به فضا می بخشید درحالی که حس آزادی را هم حفظ کرده اید. با این روش فضای تان چیدمان رهاتر و راحت تری پیدا می کند.
۵. روی یک تم خیلی اصرار نداشته باشید.
چرا که خلاقیت تان را کم می کند و شما را مجبور می کند یک استایل را در تمام خانه تکرار کنید. سعی کنید از کلیشه ها فرار کنید.
۶. یک نقطه مرکزی داشته باشید.
در دکور خانه خود یک سوپراستار برای خودتان انتخاب کنید و آن را در مرکز توجه اتاق قرار دهید. اجازه بدهید بقیه وسایل اتاق نقش ثانویه داشته باشند و ستاره تان در درون اتاق بدرخشد. اگر هرچیز بیش از حد جلب توجه کند یک اتاق به هم ریخته و شلوغ خواهید داشت. این نقطه مرکزی می تواند یک هود متفاوت در آشپزخانه باشد یا یک مجسمه توی نشیمن و یا حتی قاب پشت تختان در اتاق خواب.
۷. به مسیر نگاه توجه کنید.
نقطه ی مرکزی هر اتاق باید از بقیه چیزها جدا به نظر برسد تا یک خط فرضی میان آنها در درون اتاق های مختلف کشیده شود که فرد بتواند آنها را از یک اتاق به دیگری دنبال کند.
۸. اشیا تزیینی خانه را تغییر دهید.
در هنگام طرحی دکور خانه اگر چیزی مناسب اتاق نیست حتی اگر یادگاری مادربزرگتان باشد باید آن را به چیز دیگری جایگزین کنید.
۹. به نسبت ها و اندازه ها دقت کنید.
ممکن است یک شی در فروشگاه زیبا به نظر برسد ولی در خانه ی شما بیش از حد بزرگ یا بیش از حد کوچک باشد. تناسب چیزهایی را که درخانه تان استفاده می کنید حفظ کنید.
۱۰. لایه های نوری اضافه کنید.
هنگام طراحی دکور خانه تان به جای استفاده از یک نور مرکزی بزرگ از چند نور کوچک در جاهای مختلف اتاق استفاده کنید. می توانید زیر کابینت های اشپزخانه یک ریسه ی نور جاگذاری کنید یا دور سقف را نور مخفی کار کنید. حرفه ای ها از لایه های نوری زیادی استفاده می کنند تا احساس دراماتیک در خانه ایجاد کنند. در این صورت همه چیز تخت و به یک اندازه نور نمی خورد. هر چیزی جداگانه و به انداره ی خودش برجسته می شود. شما می توانید برای این منظور از چراغ های مطالعه یا آباژور و نورهایی با پایه های کوتاه و بلند استفاده کنید تا فضای هیجان انگیزی خلق کنید.
۱۱ برجسته باشید.
آنچه یک اتاق را خاص می کند شخصیت شماست. هرچه بیشتر دقت داشته باشید و سعی کنید خانه ی زیباتری خواهید داشت. چیزهای غیرقابل انتظار را با هم ترکیب کنید. یک کتابخانه ی قدیمی و یک نرده بام یا چهارپایه یا حتی یک لوستر شندلیر از مد افتاده می تواند خانه ی مدرن شما را دگرگون کند.
به اشتراک بگذاریدShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedIn