چگونه در شبکه های اجتماعی رفتار کنیم؟

شبکه های اجتماعی

زمانی بود که شما با یک رزومه می توانستید خودتان را به دیگران معرفی کنید. اما امروزه حتی کسانی که دنبال نیروی کار می گردند و کسانی که می خواهند با یک شرکت کار کنند بیش از هر چیزی به شبکه های اجتماعی رجوع می کنند. از درون فیس بوک، اینستاگرام، لینکدین، توییتر بیش تر از هرجای دیگری می شود آدم ها را شناخت. گرچه بعضی ها هر وقت و هرجا دلشان بخواهد عکس و نظر و پیشنهاد می گذارند، اما عده ای هم دوست دارد به شکل حرفه ای تری خودشان را در شبکه های اجتماعی عرضه کنند. این مطلب می تواند به آنها کمک کند تا رفتار حرفه ای داشته باشند.

۱. توضیحی در استیتمنت درباره خودتان بنویسید که اگر کارفرما یا مشتری شما آن را بخواند شما معذب نشوید .
. تا می توانید از حرف های توهین آمیز، نظرهای منفی و گفتار تند و تیز پزهیز کنید. همیشه چند بار چیزی را که نوشته اید بازخوانی کنید بعد آن را به اشتراک بگذارید، یک حرف ناپسند کافی است که آدم ها شما را جور دیگری قظاوت کنند.
. هرگز سخنان احساساتی، عقاید مذهبی یا سیاسی خود را در استیتمنت خود قرار ندهید. اگر کار و اعتقادات شما از هم جدا هستند پس دلیلی ندارد در شبکه های اجتماعی این دو را با هم قاطی کنید. هرگز چیزی نگذارید که توهینی به دیگران باشد. تمامی اظهار نظرهای احساسی، سیاسی، مذهبی یا بحث های داغ روز می تواند شما را در دام بیاندازد.

۲. هرگز درباره اتفاقات کاری در شبکه های اجتماعی صحبت نکنید.
اعتراض کردن به یک اتفاق در محل کار، ابراز خوشحالی کردن از مثلا ارتقای شغلی یا قر زدن درباره همکاران همه چیزهایی است که می تواند شما را به دردسر بیاندازد، عده ای را از شما نا امید کند یا حس حسادت دیگران را برنگیزد. بهتر است تنها به همکاران، برای اتفاقات خوب، یا مشتری هایی که به موفقیتی رسیده اند تبریک بگویید. یا درباره این که چقدر از کارتان لذت می برید صحبت کنید.

۳.استفاده از گرامر و املای صحیح.
همیشه چندبار نوشته تان را مرور کنید تا اشتباه گرامر یا دیکته ی غلط نداشته باشید. اگر می خواهید دیگران شما را جدی بگیرند خیلی مهم است که نوشتار صحیحی داشته باشید.

۴.عکس هایی از خودتان بگذارید که تصویر حرفه ای از شما به نمایش بگذارد.
عکس های مهمانی ها و خوش گذرانی های نیمه شب با صورت هایی که موقعیت مناسبی نسبت به دوربین ندارند هرگز نباید در شبکه های اجتماعی شما گذاشته شوند.
. با دقت برای پروفایل خود عکس هایی را انتخاب کنید که در جمع خانوادگی هستید یا در یک موقعیت ورزشی هستید و یا حتی یک عکس ساده از چهره خود بگذارید. از عکس هایی که در مهمانی ها گرفته می شود یا با لباس های نا مناسب هستید پرهیز کنید.
.عکس ها را زمانی بگذارید که حواستان کاملا جمع است، با دقت به کیفیت عکس دقت کنید و چیزهایی که در تصویر هستند را چک کنید از گذاشتن عکس هایی که در آن ها الکل و سیگار و موقعیت های تحریک کننده هست به شدت پرهیز کنید.
. خودتان را از عکس های نامناسبی که دوستان شما می گذارند و شما را تگ می کنند آن-تگ کنید. یا از آنها خواهش کنید قبل از این که عکسی از شما بگذارند از شما بپرسند.

۵.چیزهایی که لایک می کنید، لینک هایی که به اشتراک می گذارید باید از مقبولیت جهانی برخوردار باشند.
. از لایک و دنبال کردن افراد معروفی که مورد مناقشه هستند پرهیز کنید. پیج های جهانی که مورد علاقه همه هستند مثل صفحه های اخبار مربوط به خانه و حیوانات و خانواده و ورزش و ماشین صفحه های مناسبی هستند برای لایک و دنبال کردن. اما صفحات سیاسی یا فیلم ها و برنامه های تلوزیونی چون معمولا دو قطبی هستند چندان مناسب نیستند البته اینها همه بستگی به میزان جدی و حرفه ای بودن کار شما دارد.
. اگر اخبار و اطلاعاتی را به اشتراک می گذارید خیلی مراقب باشید که به دور از تعصب باشد. برای مثال به اشتراک گذاشتن لینک های ورزشی و اخبار مربوط به سلامتی و دکوراسیون خیلی بهتر از موضوعات جنجالی و سیاسی است.
۶. کامنت هایی از دوستان و چیزهایی را که به نظرتان منفی و نا مناسب می رسد را حذف کنید.
در بحث هایی که میان دوستانتان در شبکه های اجتماعی شکل گرفته است هرگز شرکت نکنید. اگر کسی با لحن نامناسب برای شما می نویسد یا انرژی زیادی از شما می گیرد برای پاسخ دادن از آنها فاصله بگیرید یا آنها را دنبال نکنید. سعی کنید فضای کلی حضور شما در شبکه های اجتماعی بسیار سالم و مثبت باشد و حس خوبی را منتقل کند.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedIn