عکسبرداری هوایی

انجام هر پروژه عکسبرداری به مشخص بودن پارامترهای زیر وابسته است:

 • محدوده یا مسیر عکسبرداری
 • مقیاس عکسبرداری
 • مقدار پوشش طولی و عرضی عکس ها
 • زاویه عدسی دوربین عکسبرداری
 • نوع فیلم مورد استفاده
 • تاریخ یا فصل عکسبرداری
 • تعداد سری عکس و دیاپوزتیو مورد نیاز

 

مهم ترین عوامل تعیین کننده مقیاس مناسب عکس برداری هوایی در هر پروژه تهیه نقشه عبارتند از :

 

 1. دقت ارتفاع مورد نیاز
 2. دقت مسطحات مورد نیاز
 3. میزان اطلاعات مورد نیاز برای شناسایی و استخراج از روی عکس هوایی
 4. این عوامل خود تابعی از چند عامل دیگر است مانند ارتفاع پرواز ،نوع دوربین هوایی ،تعداد و تراکم نقاط کنترل زمینی ،پوشش طولی و نوع دستگاههای تبدیل مورد استفاده

 

 

 

تصویربرداری هوایی و هلی شات و کاربرد آن

 

در گذشته نه چندان دور جهت گرفتن تصاویر زیبای هوایی از روش مختلفی استفاده میشد ؛ روش هایی مانند استفاده از بالن , هواپیماهای با سرنشین غول پیکر و اسفاده ازکایت و گلایدر و … . حال با توجه به اینکه این روش ها علاوه بر هزینه های گزاف و گرانقیمت , خطرات و ریسک بسیار بالایی را می طلبید.

 

از این رو با پیشرفت تکنولوژی و فناوری این امر بسیار سهل الوصول تر و آسانتر شد..با ورود سیستم های رباتیک به دنیای صنعت تغییرات اساسی و بنیادی در دنیای تصویربرداری به وجود آمد.ورودسیستم های ربات پرنده که قابلیت حمل دوربین های سبک وزن را داشتند می توانست باب دنیای جدیدی را برای تصویربرداران باز نماید.به طوری که در سال های اخیر در تمامی فیلم ها و مجموعه های محبوب و حرفه ای تصاویر زیبای هوایی جز بهترین و زیباترین پلان ها محسوب میشد و تمامی کارگردان ها , عکاسان و فیلم برداران از این دست تصاویر استفاده نموده اند.

 

تصویربرداری هوایی (هلی‌ شات) امکان بی‌نظیری است تا کارخانه، خط تولید، معدن، پالایشگاه، نیروگاه، بنادر، صنایع فراساحل، پروژه های عمرانی و یا سایر مکان‌های مد نظر خود را از ارتفاع‌ دلخواه و زوایای مختلف به مخاطب خود نمایش دهید. در این شیوه‌ی شگفت‌انگیز، پهباد‌/دستگاه/مولتی روتور/ربات‌های کوچک بدون سرنشین آزادانه بر فراز محل مورد نظر به پرواز در می‌آیند و غنی‌ترین و جذاب‌ترین تصاویر ممکن را با بالاترین کیفیت تصویربرداری دریافت می‌کند و جلوه‌‌ای اعجاب‌انگیز به پروژه‌های شما می‌افزاید

هلی شات چیست؟

 

به مجموعه نماهای هوایی با اسم بین المللی هلیشات به نمایه های تصویری که از ارتفاع گرفته میشود اطلاق میگردد. یعنی بسته به نیاز کاربر یا کارفرما از سطح تا ارتفاع مورد نیاز یا فقط در ارتفاع، عکس یا فیلم مورد نظر گرفته شود. که نوع کار می تواند عکسبرداری هوایی یا شات های هوایی شامل فیلمبرداری و تصویربرداری هوایی باشد.

 

مهمترین بخش در این بین فیلمبرداری هوایی می باشد. یعنی تکنیک فیلمبرداری بصورت نگاتیو که در عین حال سخت ترین و دقیق ترین آن نیز خواهد بود. بدین صورت که سیستم تصویربردار بسته به بالگرد سرنشین دار یا رادیو کنترل با قابلیت حمل دوربینی که میتواند تصاویر را روی نگاتیو ذخیره نماید عهده دار عمل فیلمبرداری هوایی آنهم تحت نظارت مدیر فیلمبرداری و در نهایت کارگردان میباشد. (از اقسام این نوع دوربینها میتوان به ARRIFLEX 235 و ARRIFLEX 535 و … اشاره نمود.)

 

از بخشهای دیگر هلیشات میتوان به تصویربرداری هوایی اشاره نمود. تکنیکی که در آن عمل گرفتن تصاویر با استفاده از دوربینهای دیجیتال مد نظر است؛ که با توجه به تغییر سیستم دوربین ها به دیجیتال در این زمانه به لحاظ کاربردی استفاده بیشتری دارند.

 

از دیگر اقسام این بخش که به لحاظ کاربردی سابقه بیشتری هم دارد عکسبرداری هوایی شامل عکسهای هوایی معمولی، موزاییکی و پانوراما می باشد.

 

تکنیک انجام هلیشات با استفاده از پرنده بدون سرنشین چه در فیلمبرداری هوایی و چه در عکاسی و تصویربرداری هوایی مبتنی برچند بخش است:

 

اول اینکه دوربین و قاب تصویر هیچگونه ارتعاشی را شامل نباشد.

 

دوم اینکه در حین پرواز سیستمها و اجرای پلان شامل تکان در تصویر خواسته و یا ناخواسته نباشد.

 

سوم اینکه حرکات دوربین شامل pan (چرخش حول محور عمودی)، Tilt(چرخش حول محور عرضی) و Roll (چرخش حول محور طولی) درست، به موقع و منظم همراه با رعایت استانداردهای تصویر باشد.

 

چهارم اینکه مهمترین قسمت هلیشات اجرای درست حرکات تصویر همراه با شناخت درست قاب بوده که با رعایت نکات درست تصویر در فیلمبرداری و تصویربرداری هوایی میسر می گردد

کاربرد تصویربرداری هوایی چیست؟

 

هنگامی که صحبت از تصویربرداری هوایی به میان می آید، اذهان عمومی به سمت تصاویر اخذ شده توسط ماهواره ها و بالگردها یا همان هلیکوپتر ها می رود در صورتی که با پیشرفت علم و پا به عرصه گذاشتن پرنده های بدون سرنشین و روبات های عمود پرواز تعاریف دیگری هم در این باب بیان خواهد شد. از آنجایی که در دنیای فناوری امروز تیم ها، دانشگاه ها و شرکت های بزرگی در زمینه ی تولید این علم و پیرو آن محصولات فراوری شده در راستای آن گام برداشته اند به سهولت می توان گفت تحقق آرزوی دیرینه بشری در رابطه ی با پرواز صورت گرفته است.

 

امروزه پرنده های بدون سرنشین و روبات های عمود پرواز این قابلیت را پیدا کرده اند تا با هدایت و برنامه ریزی درست، مکمل بسیار خوبی در رابطه با امداد رسانی، تحقیقات علمی و بنیادی، نظامی و تبلیغاتی باشند

 نقشه برداری هوایی را آسان می کندAEROPOINTS

برداشت های هوایی به کمک سامانه ها یا پرنده های هدایت پذیر از دور (پهپاد) به دلیل ظرفیت بهره وری بالای این روش توجه بسیاری را در نقشه برداری و فرایند تولید نقشه به خود جلب کرده است. با این حال یکی از عوامل محدود کننده ای که تا به امروز وجود داشته نیاز به نقاط کنترل زمینی (GCPs)

دقیق است تا موقعیت داده های برداشت شده به درستی تعریف شوند.

برای غلبه بر این موضوع، کمپانی Propeller Aero در سیدنی با معرفی سامانه نقطه کنترل زمینی AeroPoints اولین راه حل کامل را ایجاد کرده است، که بطور خودکار و از طریق موقعیت یابی ماهواره ای یا GNSS موقعیت را تعیین می کند.

سابق بر این برای رسیدن به موقعیت نقاط کنترل زمینی به انجام عملیات نقشه برداری با توتال استیشن یا GNSS دقیق نیاز بود، و حالا هر کسی می تواند AeroPoints را به آسانی به کار بندد، یک دکمه را فشار دهد و داده ها را برداشت نماید. در ادامه این روش برای پردازش و تحلیل به طور مستقیم با نرم افزار پردازش ابری کمپانی Propeller تلفیق می شود.

روری سن میشل شریک و مدیر اجرایی کمپانی Propeller معتقد است: “پهپادها قادر هستند با چند دقیقه پرواز بر روی منطقه داده هایی بسیار ارزشمند را برای نقشه برداران و مهندسان برداشت کنند. اما اگر شما به داده هایی دقیق و صحیح نیاز دارید، باید در سایت مورد نظر ساعت ها زمان صرف کرده تا قبل از پرواز نقاط کنترل زمینی را ایجاد کنید. وجود این نقاط کالیبراسیون برای رسیدن به نتایج قابل اعتماد ضروری هستند، اما داشتن چنین نقاطی نیازمند صرف کار، زمان و هزینۀ زیاد است. اما حالا راه حل آسانی وجود دارد  AeroPoints“ :

AeroPoints  در اصل نقاط کنترل زمینی هوشمندی هستند که برداشت داده های دقیق نقشه برداری با استفاده از پهپادها را آسان می کنند. این فناوری برای اولین بار در جهان راه حلی برای دو مسئله بزرگ در به کار گیری پهپادهای تجاری ارائه کرده است: “دقت” و “بازدهی“.

اوایل ماه آگوست ۲۰۱۶، کمپانی Propeller همکاری خود را با DJI بزرگترین کمپانی تولیدکننده پهپاد به طور رسمی اعلام کرد. این توافقنامه پردازش ابری و نرم افزار تحلیلی کمپانی Propeller Aero را با پهپادهای حرفه ای DJI متحد می سازد. با اضافه شدن فناوری AeroPoints ، تقریبا همه قادر خواهند بود تا به کمک پهپاد و با دقت قابل توجهی به برداشت و تهیه نقشه اقدام کنند.

AeroPoints به گونه ای طراحی شده اند که از ارتفاع بالا به خوبی قابل رؤیت باشند و قادر هستند خیلی سریع با استفاده از موقعیت یابی GNSS در حالت PPK موقعیتشان را تا دقت مطلق ۲ سانتی متر تعیین کنند. منبع انرژی خورشیدی، با دوام بودن و مقاوت در برابر تغییرات آب و هوایی از ویژگی های دیگر این محصول است.

برای استفاده از AeroPoints، کاربران آن را بر روی زمین قرار می دهند، پهپاد خود را به پرواز در می آورند و سپس آن را از روی زمین بر می دارند.

فرانسیس ویربوم شریک و مدیر اجرایی کمپانی می گوید: “مأموریت Propeller همواره کمک به مشتریان برای پردازش، استفاده و به اشتراک گذاری با کیفیت ترین داده های پهپاد بوده است. بسیار خرسندیم از اینکه محصولی را ارائه می کنیم که برداشت داده ها را بیش از هر زمان دیگری برای شرکت های فعال در بخش های صنعتی شامل حفاری، ساختمان و معادن ساده تر و مقرون به صرفه تر خواهد کرد و تا به امروز استقبال از این فناوری غالباً مثبت بوده است.“

پهپاد فتوگرامتری | UAVگسترش استفاده از پهپادها جهت تصویربرداری و تهیه نقشه های بزرگ مقیاس، و استقبال بی نظیر از دوره پردازش تصاویر پهپاد فتوگرامتری مدرسه آپسیس و به دنبال آن درخواست فراگیران جهت یادگیری دورۀ پروازی پهپاد، باعث شد به جهت به کارگیری صحیح این تکنولوژی و ترویج استفاده از آن، دورۀ جامع آموزش پرواز و پردازش تصاویر Multirotor UAV و همچنین تولید نقشه های صحیح در مدرسۀ آپسیس برگزار شود. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مدرسه آپسیس مراجعه نمایید.

به اشتراک بگذاریدShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedIn